Golenie maszynką
Maszynka do golenia to nadal jeden z najczęściej stosowanych sposobów pozbycia się niechcianego owłosienia. Tania, szybka i łatwa w zastosowaniu metoda ma mimo swoich wad wiele zwolenniczek. Efekt nie jest zbyt trwały. Po 2-3 dniach włoski mogą już być widoczne i jest konieczność powtórzenia zabiegu. Powodem są cebulki włosa które podczas golenia pozostają w nienaruszonym stanie.

Do wyboru  mamy trzy rodzaje maszynek:
– jednorazowe
– z wymiennymi żyletkami
– elektryczne
W pierwszych dwóch przypadkach ryzykujemy zranienie podczas nieumiejętnego użycia lub chwili nieuwagi. W ostatnim mamy zwykle odczynienia a mniejszą dokładnością.

Golenie najlepiej wykonać po kąpieli uprzednio nakładając na depilowane miejsce krem zmiękczający włoski. Po zabiegu skórę należy przemyć ciepłą wodą, osuszyć  i posmarować kremem nawilżającym.

Depilacja woskiem
To jedna z bardziej skutecznych metod usuwania niechcianego owłosienia. Po zabiegu efekt może utrzymywać się prze kilka tygodni. Wraz z woskiem usuwane są nie tylko włosy ale również ich cebulki. Z czasem stają się one coraz słabsze i mniej widoczne co jest dodatkową korzyścią. Za stosowaniem wosku przemawia również cena która w porównaniu do innych metod jest bardzo korzystna oraz możliwość stosowania prawie w dowolnym miejscu na ciele. Minusem metody jest ból i czasowe, miejscowe zaczerwienienie.
Dostępne są dwa rodzaje woskowania: na ciepło z wykorzystaniem podgrzanego wosku (zwykle zabieg przeprowadzany jest w gabinetach kosmetyczny) oraz na zimno (do stosowania w domu).

Depilacja chemiczna
Coraz bardziej popularne kremy i pianki do depilacji to związki chemiczne mające za zadanie rozpuścić zewnętrze części włosów. Środki działają bezpośrednio po nałożeniu (bez wcierania) pozostawione przez kilka minut na skórze. Następnie wystarczy spłukać depilowane miejsce wodą.

Czy depilacja chemiczna jest bezpieczna?
W przypadku wrażliwej skóry oraz przy uczuleniach na któryś ze składników stosowanie kremów czy pianek nie jest wskazane. Należy również sprawdzić do których części ciała się przeznaczone.

Depilatory elektryczne

Metoda depilacji jest nie tylko popularna ale podobnie jak w przypadku wosku bardzo skuteczna. Urządzenie usuwa włoski razem z cebulkami co pozwala zachować gładką skórę przez wiele dni. Również i w tym przypadku nowe odrastające włoski są coraz słabsze co jest niewątpliwie dużym atutem. Depilatory są zalecane głównie przy usuwaniu owłosienia z nóg. Są one najbardziej odporne na ból który towarzyszy zabiegowi.

Mechanizm  działania urządzenia opiera się o dyski lub pęsety. Pierwszy zalecany jest do usuwania gęstszych włosów.

Depilacja laserowa

Depilacja laserowa jest jedną z najlepszych metod depilacji. Obok elektrolizy jedynie ona pozwala na całkowite pozbycie się niechcianych włosów i to na stałe. Wysoka skuteczność depilacji laserowej sprawia, że zyskuje sobie ona coraz więcej zwolenniczek i zwolenników, jest też stale doskonalona. Niestety ma dwie wady – nie jest metodą uniwersalną to znaczy nie każdy może się jej poddać, a poza tym jest zabiegiem na tyle drogim, że skutecznie odstrasza osoby, które nie mogą (lub sądzą, że nie mogą) sobie na nią pozwolić.

Czy warto skorzystać z depilacji laserowej?

Mając odpowiedni kolor włosów i odpowiednio jasną skórę zdecydowanie tak. Mamy wtedy spore szanse na to, że włoski po ich wydepilowaniu nie odrosną, choć oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że mieszki włosowe zregenerują się i ponownie przystąpią do wytwarzania włosów. Depilacja laserowa jest bezpieczna, pod warunkiem że jest przeprowadzana przez doświadczoną osobę. Jest też na tyle skuteczna, że pomimo sporego jednorazowego wydatku pozwala zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy przeznaczanych na nietrwałe metody depilacji.

Depilacja laserowa stała się swego rodzaju standardem. A co z osobami, które nie mogą się jej poddać? Takie osoby zawsze mogą przeprowadzić elektrolizę.